Velhartice

Šumava to není jen krásná a tajemná příroda, ale také množství historických památek, které určitě musíte navštívit. Například milovníci hradů a zámků si nemohou nechat ujít šumavské trojhradí, kterým jsou hrady Kašperk, Velhartice a Rábí, přičemž každý z hradů má svá nej. Hrad Velhartice je rozhodně nejpůvabnější a nejromantičtější.

velhartice zřícenina

Pokud Vám je název tak nějak podvědomý a evokuje Vám Buška z Velhartic, jste rozhodně na správné adrese. Zdejší hrad patřil mimo jiné někdejšímu dvořanovi a příteli Karla IV. Buškovi z Velhartic. Pro ty méně znalé historie si dovolíme odkázat na Romanci o Karlovi IV., kde popíjí víno právě s Buškem z Velhartic a víno zprvu trpké, pak lahodné chuti přirovnává k českému obyvatelstvu.

Návštěvníci Velhartic se mohou těšit na návštěvu středověkého hradu. Hned vedle něj se nachází půvabný a romantický renesanční zámek. Stojí za to proto počítat s celodenním výletem, abyste stihli obě prohlídky. A to rozhodně není vše. V areálu najdete také bývalý pivovar, v jehož prostorách bývají velmi působivé výstavy zaměřené na život ve středověku a jejichž součástí je také restaurace, ve které vaří výborná jídla, která jsou připravovaná z regionálních surovin.
hrad velhartice

V podhradí pak najdete Skanzen lidové architektury, kde můžete navštívit tradiční dřevěné chaloupky.

To vše je zasazeno do krásného a malebného prostředí Šumavy. Opravdu si udělejte čas a toto úžasné místo navštivte, nebudete toho rozhodně ani trochu litovat.

Pokud nepojedete autem, určitě stojí za to Vás upozornit na cestování, které není tak docela snadné. Pokud pojedete autobusem, pak volte autobusovou dopravu z městečka Sušice. Doprava vlakem je časově podstatně náročnější. Vystoupíte na zastávce Nemilkov na trase Klatovy – Horažďovice a pak půjdete cca pět kilometrů po turistické značce. Ovšem to přece k Šumavě patří.


Posted in Nezařazené