Řešení důchodové reformy v nedohlednu?

Každý potřebujeme ve stáří z něčeho žít – koupit si jídlo, bydlet a třeba si i s vnoučaty zajet na výlet. Vzhledem k tomu, že každý měsíc odevzdáme 25% naší superhrubé mzdy za sociální a zdravotní pojištění, očekáváme od státu jakousi kompenzaci.

peníze v kasičce

Jak to funguje

Kompenzace přichází ve formě důchodu – vyplavovaného na základě počtu odpracovaných let. Ovšem populační stárnutí v České republice způsobilo komplikace v tom ohledu, že stoupl objem vyplácených starobních penzí (v posledních letech i její výše) a úbytek pracovních sil, tedy lidí, kteří by do fondu přispívali svým sociálním pojištěním. Tím vzniká schodek mezi výdaji a příjmy a je do systému potřeba pumpovat peníze z jiných sektorů. To absolutně není udržitelné, již nyní existují předpoklady, že při dosavadním stavu dosáhne poměr vládního dluhu k HDP asi 93%.  

Nejde to spravit?

Řešení existuje vskutku několik, ale jako vše – každé má své pro a proti.

1.    Zvýšit daně a tím zvýšit proud financí do deficitního fondu.

2.    Posunou důchodový věk (zvyšuje se o čtyři měsíce u mužů a o dva měsíce u žen) a omezit tak odchod pracovní síly.  

Reforma z roku 2011 obsahuje následující:

·         Sjednocení sazby DPH na 20% (kromě pár vyjímek)

·         Možnost přejít od státního systému (prvního pilíře) do druhého pilíře, tedy soukromých penzijních fondů a regulace peněžních ústavů poskytující tyto produkty

Kdy nás čeká další reforma je otázkou. Zatím byl vyřčen návrh ze strany ANO ministryní financí Alenou Schillerovou o zvýšení věku pro odchod do penze. S tímto návrhem však nesouhlasí např. Piráti. Existuje však komise pro spravedlivé důchody, kde jsou přednášeny a probírány vlastní návrhy. Doufejme tedy, že brzy něco inovativního vymyslí.
senioři na procházce

Jak si můžeme pomoct sami

Do té doby si můžeme pomoct tak, že budeme myslet na naši budoucnost a brát inciativu. Nejlépe si otevřít hned několik penzijních fondů a spořit si. Zajistit svůj příjem ve stáří místo toho, abychom bezhlavě spoléhali na stát.