Nezapomeňte na písek

Ačkoliv by to tak někomu nemuselo připadat, je skutečností, že by se zahradní bazény nedokázaly obejít bez písku. A to i tehdy, kdy tento není na první pohled vůbec vidět.
Písek u bazénů bývá, a zejména ve filtracích je ho zapotřebí. Protože bez tohoto by bylo prakticky nemožné udržet vodu v bazénech v čistotě. Takový filtrační písek totiž slouží s trochou nadsázky jako cedník, jímž do něj vháněná voda proteče, zatímco v ní obsažené nečistoty se na tomto usadí a do bazénu už se nevrátí.
Ovšem aby tomu tak bylo, je zapotřebí ne pořídit si nějaký písek, ale pořídit si písek odpovídající přesně potřebám dotyčné filtrace, tedy ten, jenž je doporučován výrobcem. Protože i na velikosti jeho zrnek záleží, zda bude odvádět dobrou práci nebo ne.hrubý písek.jpg
Ale nejen na velikosti tu záleží. Důležité je u takového písku určeného do filtrace i to, aby měla jeho zrna ostré hrany, a to proto, že právě na těchto jsou nečistoty zachycovány. Jakmile je písek vodou ohlazen, ztrácí svoje schopnosti a nezbývá nic jiného, než ho vyměnit za nový, kvalitnější.
Pouze v takových případech je písek plně funkční a poskytuje to, co poskytovat má. Ovšem to jenom dočasně. A proto se i tomuto musí věnovat náležitá pozornost. A jakmile je toho zapotřebí, je záhodno tento písek i proplachovat, aby se z něj dostalo pryč to, co se v něm usadilo, a on tak byl schopen absorbovat další špínu.zrnitý písek.jpg
Tolik péče je písku ve filtraci zapotřebí. Ale rozhodně se vyplatí mu ji poskytnout. Protože se nám za ni tento odmění čistou vodou v bazénu. Takovou, jaké bychom jinak nedosáhli. Protože čistotě vody se tu sice věnují i bazénové vysavače, síťky a bazénová chemie, pomáhá třeba i zakrývání nepoužívaného bazénu plachtou, ale filtrace je přece jenom rozhodující. A rozhodující je jen se správným pískem.
Který byste si měli každopádně pořizovat a používat. Ke svému vlastnímu prospěchu.