Chraňte své telefony programy proti škodlivým kódům

S nástupem chytrých telefonů se pochopitelně začaly šířit i škodlivé kódy. V poslední době jsou to především známý CoinHive, anebo Lokibot či Lotoor. Dokud byly nejrozšířenější mobilní telefony bez operačního systému, a nutno podotknout, že se stále vyrábí, prakticky neexistovaly žádné vyděračské hrozby, či ovládnutí samotného přístroje nepovolanou osobou. Jediné, čím vám mohl někdo ublížit, bylo odcizení telefonu, nebo jeho používání v nestřeženém okamžiku. Pokud jste však měli svůj telefon neustále při sobě a prakticky bylo vyloučeno, že by se k němu někdo mohl přiblížit, nehrozilo žádné nebezpečí.
hlava příšery

Chytré telefony mají operační systém

Chytrý telefon se však od jeho předchůdců liší. Už samotný název napovídá, že nejde ani tak o telefonní přístroj, jako o počítací stroj – počítač. Tak, jako je dnes všeobecně známo, že stolní počítače a notebooky mají uvnitř zabudovanou základní desku, paměťové moduly, procesor, pevný nebo SSD disk a grafické rozhraní, na podobném principu jsou konstruovány chytré telefony. Například nejrozšířenější operační systém Android je v podstatě ve svém jádru operační systém Linux a Linux byl v minulosti vyvíjen na společných prvcích systému Unix.

Postupem času se lidé dovtípili, že mít doma počítač připojený k Internetu, znamená také jisté ohrožení. Bohužel v našem světě žije stále mnoho lidí, kteří páchají zločiny, a ty se nevyhýbají ani výpočetní technice. Dnes už naštěstí do povědomí lidí pronikly antivirové programy a jen málokdo riskuje tak, že by si neopatřil alespoň základní verzi, která bývá k dispozici zdarma.
binární kód

Jiná situace však vzniká u chytrých telefonů. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, že drží v ruce malý počítač, a že by také měl být patřičně chráněn. Největší nebezpečí hrozí především tehdy, jestliže jej lidé využívají k internetovému bankovnictví. Často se pak stává, že oběť reaguje na podstrčenou „phishingovou“ webovou stránku, kde útočníkům předkládá přístup ke svému bankovnímu účtu. 

Pokud tedy chcete mít naprostou jistotu, že k vašemu účtu nebude mít nikdo přístup, internet banking nepoužívejte vůbec, anebo alespoň k ověřování plateb přes SMS zprávu využívejte docela obyčejný „starý“ telefon bez operačního systému, kde je velmi malá pravděpodobnost, že někdo „odchytí“ ověřovací kód.


Posted in Nezařazené