Testosteron a jeho význam

Hormonální změny v průběhu života jsou předmětem dlouhodobého zájmu medicíny. S rostoucím věkem dochází u mužů z různých příčin k poklesu testosteronu, tento pokles významně působí na celou řadu tělesných, ale i psychických funkcí. Ne úplně správně bývá tento pokles nazýván andropauzou, s ohledem na změna jiné změny probíhající u žen v menopauze je přesnějším názvem tzv. Aging men, syndrom stárnutí muže.

Testosteron je hlavním představitelem mužských pohlavních hormonů, androgenů, tvoří se z 90% ve varlatech, zbytek pak v nadledvinách. K prudkému vzestupu hladiny androgenů dochází na počátku puberty, kdy se začíná vytvářet maskulinní typ postavy, dochází k definitivnímu formování genitálu, zesílení sexuální touhy a sexuální orientace. Přibližně do čtyřicátého roku věku je u muže udržována dostatečná hladina testosteronu, pak začíná s různou intenzitou klesat.

Muž cvičí s činkami

Příznaků úbytku testosteronu je mnoho, bývají to i potíže, se kterými mohl pacient již navštívit různé specialisty. Dochází k úbytku svalové hmoty, řídnutí kostí a ukládání břišního tuku, kdy se tzv. pivní břicho tvoří i mužům, kteří pivo nepijí nebo jen málo. Dostavit se mohou i psychické potíže, jako je rozladěnost, podrážděnost bez zjevné příčiny, melancholie, ale i zhoršení paměti nebo deprese. Dochází i k narušení sexuálního života poklesem zájmu o sex, snížením vzrušivosti a různě silnými poruchami erekce.

Starší muž v práci

Pokles hladiny testosteronu lze řešit v zásadě dvěma způsoby. Prvním z nich je zjištění příčiny nízké hladiny testosteronu a obnovení jeho produkce. Druhou možností je substituční terapie, jde o léčbu trvalou, jejímž cílem je zabránit patologickým změnám, které mohou být nedostatkem testosteronu způsobeny. Z důvodu možných vedlejších účinků vyžaduje tato léčba individuální přístup, v případě skrytého karcinomu prostaty je nemožná. Ke zlepšení stavu by mělo dojít do pěti týdnů, důležité jsou pravidelné kontroly u lékaře.