Kam s ní?

Způsobů, jak co nejlépe zužitkovat čerstvě posečenou trávu, bez toho, že bychom ji vyváželi ze zahrady ven, je povícero. Důležité je vědět, že tato organická hmota, vhodně rozmístěná na pozemku, odvede kus práce. Nejenže tím, že se rychle rozkládá a poskytuje rostlinám kvalitní hnojivo, ale pokud se použije moderní sekačka, vybavená mulčovacím zařízením, zelenat se bude celou sezonu i sečený trávník. Pokud zařízení na sekačce není, je možné si založit mulčovací záhon. Na zahradě je pro něho potřeba vymezit místo, které se před první várkou posečené trávy musí zkypřit. Poté ho zasypat asi deseticentimetrovou vrstvou trávy.

Kompostování trávy

A tak to střídat během celého léta. Během kterého se nastartují rozkladné procesy, jejichž výsledkem bude v příští sezoně úrodný záhon, ve kterém se bude dařit nejen rajčatům, cuketám či lilku. Ale i bramborám. Stačí ho jenom na počátku jara zasypat novou vrstvou posečené trávy. Bohatá úroda je zaručena, protože je je v něm dostatečný příliv živin. Stejný, jako by byly vysázeny přímo na kompostu.

Čerstvě posečená tráva

Tráva obsahuje určité množství uhlíku, dusíku, fosforu a draslíku, což při jejím rozložení na pozemku vyživuje prospěšné bakterie v půdě. Po klasickém sečení zahrady, ať už elektrickou, benzínovou či sekačkou na baterii, je možné v přistaveném kompostéru založit vlastní hnojivo, které během celé sezóny je možné přidávat ke všemu. Ať už zelenině, kytkám, keřům či ovocným stromkům. Jenom je potřeba mezi jednotlivé vrstvy trávy prokládat v poměru dvě ku jedné suchý organický odpad. Jako jsou listy, nebo ulomené větvičky. Jenom tak lze zaručit, že kompost nebude hnít a páchnout. Z posečené trávy je možné během několika dnů vyrobit i hnojivo tekuté. Stačí k tomu plastový kbelík, do kterého se ze dvou třetin nasype tráva. Do plného obsahu doplní voda a uzavře víkem. Tři dny se nechá louhovat a hnojivo je připraveno. Podle velikosti rostlin se výluh přidává při zalévání do konve s vodou. Použít lze i na ty, které se pěstují v květináčích. Ať je zvolen jakýkoliv způsob využití posečené trávy v zahradě, určitě udělá dobrou službu.