Začněte si pěstovat bylinky sami!

I když třeba nejste nejlepší zahrádkáři a v tomto směru si příliš nevěříte, pěstování bylinek není tak těžké, jak se může zdát. Některé druhy jsou na pěstování velmi jednoduché a nenáročné a hodí se tak i pro naprosté začátečníky. Pokud se vše podaří a rostlinky opravdu vyrostou, budete mít vždy po ruce dostatek bylinek do polévek a dalších skvělých pokrmů, které s nimi budou chutnat daleko lépe. Můžete si je navíc také nasušit či zmrazit a budete tak připraveni i na zimu. S jakými bylinkami začít a které můžete pěstovat venku i doma za oknem?

Bylinky na stole

Pažitka

Jednou z nejjednodušších bylinek na pěstování je pažitka. Využijete ji do vývaru i dalších polévek, hodí se do pomazánek i jen tak na chleba s máslem. Je vcelku odolná, takže jí nevadí rozmary počasí a jakmile ji zasadíte, roste v podstatě sama, samozřejmě s dostatkem vody.

Petržel

Naprosto nejpotřebnější kuchyňské koření, petrželka, najde uplatnění v řadě receptů. V české kuchyni je nezbytná v polévkách či k bramborám, ale hojně se využívá i v pokrmech italských, indických či asijských. Dá se nasušit i zamrazit a je velmi nenáročná.

Bazalka

Především, pokud jste fanouškem těstovin a celkově italské kuchyně, se neobejdete bez bazalky. Skvěle chutná i v salátech a omáčkách a svou chuť si zachová i nasušená. Při jejím pěstování dbejte na to, aby měla dostatek vláhy a chraňte ji před přímým slunečním zářením, mohla by se totiž spálit a uhynout.
Čerstvá bazalka

Máta

Někteří ji označují za plevel, tak snadno máta na zahrádce roste. Přitom ji však můžete využívat na spoustu způsobů. V některých exotičtějších kuchyních se přidává do omáček či salátů, můžete si z ní uvařit svěží čaj či připravit lahodnou domácí limonádu a v neposlední řadě chutná skvěle i v koktejlech, například v mojitu. Máty existuje řada druhů a podle využití si můžete zvolit ten nejvhodnější. Máta peprná bude skvělá v čaji, citronová zase v limonádě.