Prevence proti koronaviru

Hygiena

Asi tou nejpodstatnější věcí je hygiena. Ta by měla být samozřejmostí i mimo hrozbu nákazy tímto virem, ovšem v době, kdy stoupá vlna nákazy, je obzvláště důležitá. Myjte si pečlivě ruce, po dobu alespoň 30 vteřin a nezapomínejte na opomíjená místa, jako jsou hřbety rukou nebo prostor mezi prsty.

Dezinfekce

Používejte dezinfekci, nejlépe takovou, která má certifikát pro hubení viru typu Covid-19. Pozor, běžné antibakteriální dezinfekce vám zrovna proti tomuto viru moc nepomohou. Vydezinfikujte si ruce pokaždé, pokud sáhnete na místo, o kterém víte, že na něj sahalo větší množství lidí, např. ve veřejné dopravě či v supermarketech.

Dezinfekce

Nedotýkejte se svého obličeje

I když dbáte na hygienu a pravidelně si dezinfikujete ruce, snažte se co nejvíce omezit dotýkání svého obličeje. Na obličeji je spoustu míst, kudy snadno pronikne vir do vašeho těla. Pokud jste zvyklí si pravidelně protírat oři či olizovat prsty, zkuste se těchto zlozvyků zbavit.

Respirátory

Při nošení respirátoru je důležité, aby se jednalo o respirátor typu FFP2 nebo FFP3. Respirátory si pravidelně měňte, a to dle pokynů, které bývají uvedeny v příbalovém letáku u respirátoru.

Posilujte svoji imunitu

Posílení imunity pro vás může být prevencí nejen před nákazou, ale také před vážným průběhem nemoci, pokud se nakazíte. Informujte se v lékárně o doplňcích stravy podporující imunitu. Výborná je například hlíva ústřičná či vitamín D. Jezte hodně čerstvé ovoce, zeleniny, dbejte na dostatečně dlouhý a pravidelný spánek a vyhýbejte se stresu. Zařaďte také do svého běžného režimu nějaký pohyb, nejlépe na čerstvém vzduchu.

Nákup

Prevence před roznášením nákazy

Při prevenci nemyslete jen na sebe, ale i na ostatní, kteří se od vás mohou potencionálně nakazit. K tomu vám napomohou již výše zmíněné respirátory, a nebo antigenní testy. Těch je na trhu dnes již celá řada, mohou se provádět výtěrem z krku, ze vzorku slin nebo máme klasické antigenní testy z nosu. Pokud na sobě pozorujete příznaky, které by odpovídaly příznakům koronaviru, pro všechny případy si udělejte antigenní test.